web sitesi içeriği

Web Sitesi İçeriği Nedir? Nasıl Olmalı?

Bir web sitesinin içeriği, web sitesinin dijital ortamda barındırdığı metinler, işitsel ve görsel ürünler, ses ve video dosyaları, fotoğraflar, görseller ve uygulamaların oluşturduğu bir tanımdır. 2 temel faktörle elde edildi.

Bunlardan ilki: metindir. Dokümanlar, web sitesini ziyaret edecek kullanıcılara elde etmek istedikleri bilgileri sunan içeriklerdir. Kaliteli metin, web sitesinde hedef kitleye sunulan ürün veya hizmeti sunmanın ve açıklamanın en doğru yoludur. Özgün ve doğru bilgilendirme metinleri, sitenin daha aktif ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

İkinci unsur: multimedyadır. Multimedya, bir web sayfasının metin içeriği dışında tüm görüntüleri, sesleri, videoları ve animasyonları içerir. Görevleri, içeriği zenginleştirmek ve öne çıkarak hikaye anlatımını kolaylaştırmaktır. Sitedeki tüm içerikler içerik ajansı tarafından yazılmış olabilir.

Web Sitesi İçeriği

Web Sitesi İçeriği Yazarken Nelere dikkat Edilir?

Web sitesi içeriği hazırlarken başarı için dikkate alınması gereken birkaç şey vardır.

Birincisi başlık ve uyumlu içerik. Kullanıcılar bir arama motorunda bir başlık aradıklarında, ihtiyaçlarını karşılayan sayfalar isterler. Siteye giren kullanıcı aradığı başlığın alakasız bir konusu veya güncel olmayan bir bilgisi ile karşılaşırsa diğer sonuçlara geçiş yapacaktır. Bu da sitenin kullanıcı sayısını azaltacak bir durumdur.
Dikkatimizi çeken bir diğer konu da içeriğin olabildiğince kısa olması gerektiğidir.
Tüm kullanıcılar bilgilere olabildiğince çabuk erişmek ister, bu nedenle bilgi sağlayan metin kısa ve net olmalıdır. Birçok kişi uzun paragrafları okumayı sevmez, bu nedenle kullanıcıların makaledeki konuyu anlatması daha kolay olacaktır ve siteyi daha çok sevmelerini sağlayacaktır.

Fotoğraf ve videoların güncel ve orijinal olması çok önemlidir.

 Kullanıcılar, karşılaştıkları görselleri web sayfalarının her yerinde görmek istemezler. Web sitesinin içeriği, orijinal görüntü ile en üste taşınabilir.
Dilbilgisi de önemlidir, yazım kurallarına dikkat eden makaleler her zaman tercih edilir. Hiçbir kullanıcı grameri umursamayan makaleleri okumak istemeyecektir.


Web Sitesi İçeriği

SEO kuralları web sitesi içeriği için de önemlidir.

Anahtar kelimeler metin içinde dikkat çekmeyecek ve abartılı olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Abartılı ve uygunsuz anahtar kelimeler kullanıcıları siteden uzaklaştırır. SEO ajansı, web sitesi için içerik yazarken size rehberlik edecektir. Web sitesi tasarımı de oldukça önemli bir konudur. Kullanıcının dikkatini çekecek renk ve tasarım, ürün ve hizmet ile ilişkili olarak seçilmelidir.

İlgili Paylaşımlar