sosyal medya yönetimi nasıl olmalı

Sosyal Medya Yönetimi Ne Demektir?

Günlük hayatımızda sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanan geniş bir kitle var ve hemen her platformda bilgi sahibiyiz. Ancak kişinin sosyal medya hesaplarını aktif ve etkin bir şekilde kullanabilmesi ile profesyonel sosyal medya yönetimi arasında ciddi bir fark vardır.

Gelin bu farkı Renee ajans bilgileri ve sektör tecrübemizle inceleyelim.

sosyal medya yönetimi

Sosyal ağ yönetimi: objektif bakış açısı, profesyonellik ve analize dayalı bilgi edinmeyi, pazarlama stratejilerini uygulamayı, sektörde rakip bulmayı, marka prestijini, görünümünü ve işçiliğini dış dünyaya sunmayı gerektiren uzmanlık alanıdır. Bu nedenle sosyal medyada aktif rol almak isteyen bir firma veya markanın doğru süreçleri uygulayarak sosyal medya platformları üzerinden başarılı olabilmesi için sosyal ağ yönetimi ile ilgili bir ajanstan doğru hizmetleri alması gerekmektedir.

Sosyal medya ajansı

Sosyal medya kullanırken dikkat!

Uygulamaları kullanmak kullanıcılar için basit ve kullanışlıyken bazen markanıza fayda sağlayacağını düşündüğünüz en küçük hareketler bile bir markayı yönetirken yarardan çok zarar getirebilir. 
Sosyal medya yönetimi için bazı analizler yapılması gerekiyor. Analiz sonuçlarına göre doğru hedef kitleye ulaşmak mümkündür. Daha fazla kişiye ulaşmak, daha fazla katılım anlamına gelir.Marka imajınızı korumak için her zaman profesyonel destek almak doğru strateji ile bütçenizin ve markanızın aynı oranda büyümesini sağlayacaktır.

Müşterilerin sizi tanıması, aldıkları hizmetin kalıcı olması ve memnuniyet düzeyinin aynı kalması önemlidir. Ancak yeni müşterilerle etkileşim kurmak, marka bilinirliğini artırmak ve dolayısıyla satışlarınızı artırmak için doğru promosyon araştırması ile müşteri analizi yaparak hareket etmelisiniz.

profesyonel sosyal medya yönetimi

Hedef kitlenizin aktif olduğu saat dilimini sosyal medya yönetimi için kullanın.

 Bunu bilerek ve iletişim araçlarınızı paylaşarak hem etkileşimi hem de marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi ve 5 Altın Kuralı:

  1. Özgün Olun: Aynı bilgiyi farklı bir açıdan yansıtmak bile sizi daha iyi yapacaktır. Aynı şekilde sunulan bilgiler kullanıcıda bir süre sonra monotonluk yaratacak ve onu başka bir arayışa çekecektir. Paylaştığınız her içeriği ön plana çıkarmak için kullandığınız dil görsel kalitenizi ve şirket yapınızı yansıtmalıdır.
  2. Stratejinizi belirleyin: Sosyal medya yönetimi sürecinde planlı ve programlı hareket etmek gerekiyor. Rakip analizi ve hedef kitle analizi yaparak sosyal medyayı daha etkin yönetebilirsiniz.
  3. Zaman Yönetimi: Sosyal medya yönetiminde aktif olmak önemlidir ancak her şeyde olduğu gibi bunun da sınırları ve düzeni olmalıdır. Hızlı sonuç almak istemek bir hatadır. Organik ve uzun vadeli bağlılığın anahtarı, belirlediğiniz süre boyunca düzenli aktivite sağlamaktır. Dönüşüm beklemeden önce belirli bir süre ile düzenli olarak sosyal ağları yönetmelisiniz.
  4. Dinamik: Sosyal ağ süreklilik gerektiren bir platformdur. Doğru zaman yönetimi ile her zaman aktif kalabilir ve hedeflediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  5. Doğal Sosyal Medya Yönetimi: Elbette zamanla bir takipçi tabanınız olur ve doğru yönetim tarzı ile zamanında oraya ulaşabilirsiniz. Bu kitle zaman zaman geçici olabilir ancak doğru strateji ve planlama ile etkili, kesin ve kalıcı sonuçlar sağlar.
sosyal medya paylaşımı nasıl hazırlanır

Profesyonel bir sosyal medya yöneticisinin faydaları nelerdir?

Sosyal medya kullanıcılarını ciddi anlamda etkileyerek yeni müşteriler kazanabilirsiniz. İyi yönetilen sosyal medya, müşteriler için bir güven kaynağıdır. Aktif, takipçi sayısı ve etkileşimi yüksek olan sayfalara eğilim daha fazladır ve bunun nedeni müşterilerin bu unsurlara sahip sayfaları daha güvenilir ve daha kaliteli bulmalarıdır.

Hava ve TV reklamları yerine, daha az maliyetle daha büyük etki yaratan büyük işler yapabilirsiniz. Çok fazla zaman harcamak yerine sosyal ağlar sayesinde hedef kitleye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ne derler? Vakit nakittir.
Potansiyelinizi aşmak için dünyanın dört bir yanındaki müşterilere ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak, müşteri sadakati seviyesinde ciddi rakamlara ulaşabilirsiniz.

BİLİMSEL YÖNETİCİ İPUÇLARI

Şirketinizin sosyal medyasını yönetmek hiçbir zaman kişisel hesaplarınızı yönetmekle aynı olmamalı. Kendi hesabımı yönetiyorum, şirketimde de hesabımı yönetebilirim demek yanlış bir yaklaşımdır. Birbirleriyle karşılaştırılmamalıdırlar. Dışarıdan aynı görünse de büyük farklılık gerektirir.

sosyal medya ajansı dijital pazarlama

Sosyal medya kullanıcılarınızı etkilemek ve doğru strateji için profesyonel sosyal medya yönetimine ihtiyacınız var.

Çünkü profesyonel eğitim veya destek almadan sosyal medyayı yönetmek amatör duruşa yol açar.
Sosyal medya yönetimi bir zorunluluktur. Sosyal medya hesaplarınız işini bilen biri tarafından yönetilsin.

sosyal medya yonetimi nasıl olmalı
İlgili Paylaşımlar