Sosyal Medya Tasarımları Nasıl Olmalıdır?

Sosyal Medya Tasarımları için İpuçları

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Pinterest gibi sosyal medya platformlarının geniş, farklı bir kullanıcı kitlesi vardır ve sosyal medya tasarımları bu farklılığa göre üretilmelidir. Paylaşım yapılacak her türlü sosyal medya mecrasında gönderilerin tasarımı bu platformun boyutuna ve konseptine göre yapılmalıdır. Bir örnekle açıklayınız; Instagram hikayeleri dikey boyutta, Facebook gönderileri ise kare şeklinde çalışılmalıdır.

Boyut dışında, tasarımı için belirleyici kriterlerden biri de sosyal medya platformunun amacı ve konseptidir. Örneğin; LinkedIn, iş ve iş odaklı içerik akışı olan bir sosyal medya kanalı olduğu için şirketin tasarım dilini kullanabilirsiniz. Her sosyal medya kanalının yansıttığı ruh farklıdır.

Sosyal Medya Tasarımları

Metin mutlaka okunaklı ve net olmalı

Bu, yalnızca sosyal medya post tasarımları için değil, tüm grafik tasarım çalışmaları için geçerli bir kuraldır. Görsellerde kullanılan yazılar okunabilir, açık ve anlaşılır olmalıdır. Burada tipografi bilgisi önem kazanmaktadır. Doğru yazı tipini ve yazı tipini seçmek, sosyal medya görüntülerini eğlenceli hale getirir.

Sosyal medya gönderisi tasarlamaya hazırlanırken, ideal olarak “başlıklar ve alt başlıklar” içeren görsel metne sahip olun. Ancak bu gönderi tasarımını ilan olarak yayınlayacaksanız reklam politikası gereği %text overlay kuralına göre dizayn etmelisiniz. Diğer bir deyişle, tasarımdaki metin oranı görselin %’sini geçmemelidir.

Sosyal medya post tasarımında yerleşim nasıl olmalı?

Tasarımınızı sosyal medya için hazırlarken hizaya, eşitliğe ve sağ alt üst sol boşluklara dikkat etmeniz gerekir. Görüntünün odak merkezinde kalan alan miktarını eşit şekilde ayarlayabilirsiniz. Metin sütununu ortalarken sağ ve sol boşlukların eşit olduğundan emin olmanız gerekir. Profesyonel tasarım programlarında, cetvel araçları bu hizalama işlemlerini gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Sosyal Medya Tasarımları ve Görsellerde bütünlük olmalı

Sosyal medya tasarımları profil bütünlüğünü sağlayacak ve markayı yansıtacak şekilde birbiriyle ilişkili tasarlanmalıdır. Görsel için benzer veya uyumlu şablonlar hazırlayarak markanızın kurumsal kimliğini yansıtabilirsiniz. İnternette bulunan hazır sosyal medya tasarım şablonlarını kullanabilir veya bir sosyal medya ajansından profesyonel destek alabilirsiniz.

Renklerin dilini bilin

Başarılı tasarımların sırrı, insan zihnine nasıl yaklaşılacağını bilmektir. Renklerin özelliklerini ve hangi renklerin insan zihninde neyi çağrıştırdığını bilmek faydalıdır. Elbette renk seçimi yapılırken markanın kurumsal renklerinden de sapmamak gerekiyor. Kullanıcılar sosyal medya paylaşımlarınızı gördüklerinde ilk bakışta markanızla ilgili olduğunu anlayacaklardır. Bu farkındalığı oluşturmak başta zor ama doğru adımlarla ve başarılı sosyal medya post tasarımıyla başarılabilir.

Instagram Gönderi (Post) Tasarım Ölçüleri Nedir?

  • Instagram gönderileri için standart kare ölçü 1080 x 1080 px’dir.
  • Instagram yatay gönderiler için ölçü 1080 x 566 px’dir.
  • Instagram dikey gönderiler için ölçü 1080 x1250 px’dir.

Instagram Hikaye (Stories) Tasarım Ölçüleri Nedir?

  • Instagram hikayeleri 1080 x 1920 px ölçülerindedir.
  • Instagram hikayeleri 9:16 oranına uygun olmalıdır.

Twitter Paylaşımları İçin Görsel Tasarım Ölçüleri Nedir?

  • Twitter için hazırlanan tasarımların ölçüsü 1024 x 512 olmalıdır.

Linkedin Paylaşımları İçin Görsel Tasarım Ölçüleri Nedir?

  • Linkedin için hazırlanan tasarımlar 1104 x 736 piksel ölçülerinde olmalıdır.

Facebook Gönderi ve Hikaye Tasarım Ölçüleri Nedir?

  • Facebook dikdörtgen gönderiler için ölçü 1200 x 630 px’dir.
  • Facebook kare gönderiler için ölçü 1200 x 1200 px’dir.
  • Facebook hikayeleri için ölçü 1080 x 1920 px’dir.
Sosyal Medya Tasarımı

Sosyal Medya Tasarım Fiyatları 2023

En iyi sosyal medya tasarımları, grafik tasarımcılar ve sosyal medya uzmanları ile işbirliği içinde oluşturulur. Sosyal medya tasarımı fiyatları uzmana ve ajansa göre değişir. Sosyal ağ tasarımları minimum 150 TL‘den başlamakta ve kişinin ve kurumun profesyonellik düzeyine göre fiyat artmaktadır. Fiyatı değiştiren bir diğer unsur da sosyal ağ tasarımının kaç farklı kanalda ve kaç farklı boyutta karşımıza çıkacağıdır.

Renee Design Lab olarak kurulduğumuz günden bu yana birçok marka için sosyal medya tasarımları hazırlıyoruz. Bu içerikle binlerce, yüzbinlerce kullanıcıya ulaştık. Bu post tasarımlarından bazılarını sizler için bir araya getirdik. İstenirse sosyal ağ yönetiminde çözüm ortağınız olabiliriz.

İlgili Paylaşımlar