Sosyal Medya Kullanımı Sonucu Hayat

Sosyal medya kullanımı hayatımızı nasıl etkiler?  Bu konuda detaylı araştırmayı sizlerle buluşturuyoruz. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat gibi birçok mobil uygulama hepimizi ilgilendiriyor. Bu yüzden uygulamalardan başımızı kaldıramıyoruz hatta öyle yürüyoruz. Teknoloji bir yandan bize büyük fırsatlar sunarken, diğer yandan doğru ve doğru kullanılmadığında insanlar bu süreçlerden yorulmaya başlıyor. Ama ne yapılmalı? Sosyal medyanın hayatımıza ne gibi etkileri olduğunu görelim ve birlikte incelemeye başlayalım.

Hayatımızın Her Alanında Sosyal Medya

Doğru ve etkin kullanıldığında çok olumlu sonuçları olan sosyal medya, yediğimiz, içtiğimiz, gezdiğimiz her şeyi paylaştığımız bir platform haline geldi. Örneğin insanlar arkadaşlarının hikayelerini görünce içini çekiyor ve bu herkesi etkileyen bir seçim haline geliyor. 

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya kullanımı sonucu olumsuz etkiler nelerdir?

Sosyal medyaya sahip olmak güzel bir şey. Ancak aşırı hareketli kişiler üzerinde bazı çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalarla birlikte olumsuzluklar da kendini göstermeye başlamıştır. Zihinsel ve fiziksel olarak birçok insanın hayalini kurduğu şeyler vardır. Örneğin, yalnız hissetmek sosyal medyanın en büyük dezavantajlarından biridir. İletişim sadece buradan gerçekleştiğinde sanal dünyanın varlığı da burada başlar ve insan anlamsızlaşır.

İnsanlar hayatın sadece olumlu yönlerine odaklanır. Ayrıca sosyal medya insanlarda kaygı yaratabilmektedir.

 Uyku alışkanlıklarından önemli farklılıklara kadar sosyal medya alternatiflerine yaklaşabilir, alternatifleri kendi içinizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Fiziksel sağlık sorunları, sürekli stres, depresyon tetikleyicileri, sosyal medya bağımlılığı, yetersizlik duyguları, psikolojik sorunlarda duygusal rahatsızlıklar, sınavla ilgili sorunlar yarış, kadın-erkek ilişkilerinde yetersizlik ve daha birçok sorun sosyal medyadan ve herkesten gelen olumsuzlukların bir parçasını oluşturuyor. Bu nedenle sosyal ağların hayatımıza etkisi olumsuz konularda da önemli bir yer tutmaktadır. Bunu dengelemek için kontrollü bir şekilde ilerlemenizde fayda var.

İlgili Paylaşımlar