sosyal medya ve danışmalığı

Sosyal Medya Danışmanlığı Faydası Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı, bir markanın sosyal medyadaki iletişim stratejisini yönetmek olarak tanımlanabilir. Günümüzde markalar, sosyal medya aracılığıyla hedef kitlelerine doğru mesajı iletmek için ciddi çabalar sarf ediyor. Reklamsız çalışma modelinde kullanıcılar ve markalar için ücretsiz sosyal medya kanalları, her iki tarafın iletişimine büyük kolaylıklar getiriyor.

Sosyal Medya Danışmanları Kimlerdir?

Sosyal medya danışmanları, markaları hangi sosyal medya mecralarında aktif tutan, hangi mesajı, hangi konuşmayla, hangi içerikle vermeleri gerektiğini planlayan, genel olarak bir strateji oluşturan kişilerdir.

Sosyal medya danışmanlığı nedir

Hangi markalar hangi sosyal medya kanallarında yer almalı?

Marka sahiplerinin markanızı büyütmek ve satışlarınızı artırmak için sosyal medyada olması gerekiyor. Aksi takdirde rekabetin gerisinde kalırlar ve trende ayak uyduramazlar. Sosyal medya aracılığıyla markanızla ilgili müşteri şikayet ya da teşekkür mesajlarından anında haberdar olabilir ve bu sayede marka güvenilirliğini artırabilirsiniz

Markalar hangi sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanmalı?

Kesin bir formülü olmayan bu sorun çoğu zaman proaktif olarak markalanmaktadır.

  1. Görsel içerik olarak çok güçlü bir markanız varsa: Instagram
  2. Video içerik olarak çok güçlü bir markanız varsa: Youtube
  3. Samimi iletişim yakalamaya çalışan bir marka hedefliyorsanız: Twitter
  4. Kurumsal içerik ile devam edecekseniz: Linkedin
  5. Eğlence odaklı iletişimde :Snapchat
  6. Oyun odaklı iletişimde: Twitch

Facebook ağırlıklı olarak genel içerik varsa kullanılabilir ve ürün gençlere hitap etmiyor.

 Birçok sosyal medya kanalında aktif olmak da etkili bir yöntemdir. Sosyal medya danışmanları, enerjinizi doğru kullanmak için genellikle tüm sosyal medya kanallarında aktif olmanızı önermezler.

sosyal medya danışmanlığı renee

Renee DesignLab, sosyal medyada markalar için neler yapıyor?

Sosyal Medya Stratejisi: Önce dijital bir strateji belirleyen ya da var olan bir strateji üzerinde çalışan Renee DesignLab, bu stratejiye uygun bir sosyal medya paylaşım planı oluşturur.

Moderasyon: Sosyal medya hesaplarını yönetirken yorumların önemini unutmayın. Geri bildirimi yanıtsız bırakmak, marka için kötü bir imaj yaratır. Bu nedenle moderasyon çalışmaları yapılmalıdır.

İzleme: Sosyal medyada olmasanız bile internet kullanıcıları sizden bahsetmeye devam ediyor. Kontrol dışı konuşmalar analitik araçlarla takip edilmelidir. Takip araştırması sonucunda bir iletişim stratejisi ve stratejisi oluşturulabilir.

İçerik Üretimi: Sosyal medya kanal kullanımınıza ve iletişim stratejinize uygun içerik üretilir. Bu varlıklar resim, gif, metin, video veya metin biçiminde olabilir.

Çevrimiçi itibar ve kriz yönetimi: Bir markanın en büyük korkusu krizdir! Renee DesignLab, proaktif bir yaklaşımla olası kriz durumlarını öngörür ve bu durumlarda nasıl iletişim kuracağını planlar. Krizin oluşmaması veya yayılmaması için planlar yapılır.

Reklam Yönetimi: Sosyal Medya Danışmanları, sosyal medya için reklam bütçelerini yönetir ve gerekli kontrolleri sağlar. Planlanan hedefler doğrultusunda duyurular oluşturun ve raporlayın.

Sosyal Medya Yönetiminde Renee DesignLab Önerileri

Markalar ile hangi platformların kullanılması gerektiği, bu platformları kullanırken amaç, hedef ve istenen sonuçların belirlenmesi gerekmektedir. Bu adım, bir politika oluştururken en önemli adımları kapsar.

Hedef kitlenizi belirleme

Sosyal medya hesapları, hacim hedefleme yerine etkileşim oranlarını hedeflemelidir. Sayfanızla yakından ilgili ve ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya gönderilerinizi beğenecek ve paylaşacak bir kitle için çalışması gerekiyor. Bu hacim ne kadar genişlerse başarı o kadar büyük kabul edilir. Ayrıca o kararlı izleyici kitlesini kaybetmemek için sürekli yeni bir şeyler denemeniz gerekiyor. Seyirciyi kaybetmemek de başarının kriteridir.  

sosyal medya tasarımı

Takipçilerinizin sesine kulak asın!

 Sosyal medya mecraları gerçek hayatın simülasyonu olarak varlığını sürdürüyor. Bu simülasyonda kullanıcıyı dinlemeyen, istediği içeriği üretemeyen markalar ortadan kalkacaktır. Marka, takipçileri ile iletişim kurarsa, takipçiler onları önemsediklerini fark eder ve kullanıcının markaya olan güveni tazelenir. 

İzleyiciler, artan güven belirtileri gösteriyor

Sosyal medyada güven oluşturmak, sürekli bir izleyici kitlesi oluşturmanın kapısını açar. Ortak bir çalışmada markanız adına paylaşım yapacak influencer veya yayıncının da markanızı temsil edebildiğinden emin olun.

Sonsuza kadar kalacağınızı netleştirin

Sosyal medya hesaplarının kullanıcılar nezdindeki başarısının en önemli göstergelerinden biri de paylaşımların istikrarı ve tutarlılığıdır. Düzenli olarak içerik paylaşmak, kullanıcıların merakını uyandıracak ve makaleleri kaçırmamak için takip etmelerini sağlayacaktır. Ayrıca takipçilerinizle kurduğunuz iletişim sürekli devam ederse organik takipçi sayınız da büyük bir hızla artacaktır.

Medyaya özel içerik üretin

 Markanızı ön planda ve merkeze koyan marka iletişimiyle kendinizi diğer markalardan farklılaştırın. Ayrıca sosyal medyada diğer markalardan farklı konsept ve tarz içerikler paylaşmalısınız. Ayrıca sosyal medya kanallarının dinamiklerine uygun bir içerik stratejisi planlanmalıdır. LinkedIn için iş içerik planları ve Twitter için eğlence içerik planları geliştirilebilir.

Planlı ve Düzenli İlerleme

Sosyal medya ajansları ve danışmanları içerik planının aylık bazda geliştirilmesini ve ilerlemesini istiyor. Son güne kalan paylaşımlarda sorun olursa marka normal iletişimi bozar ve itibarını kaybeder. Bu nedenle ay başında nelerin paylaşılacağının belli olduğu planlar yapmakta fayda var. Özel günlerin bu plana dahil edilmesi son dakika sürprizlerinden olabildiğince korunmanızı sağlayacaktır.

Markanızı iyi insanlara emanet edin!

Bütün bu işler çok emek ve tecrübe gerektiriyor. Markanızı deneyimli ve hemen harekete geçebilecek kişilere emanet etmek en doğal hakkınız. Bu anlamda olgunluğunu kanıtlamış sosyal medya ajansları ve danışmanları ile çalışmak rakiplerinizden sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya ajansı Renee DesignLab,

Hesabınızı yönetirken markanızın sahibi olur ve çok detaylı bir şekilde analiz eder. İçerik planları hazırlarken bu içgörüleri ve analitiği kullanarak markanız için en doğru paylaşımları üretir.

İlgili Paylaşımlar
1 yorum

[…] Renee Design Lab olarak kurulduğumuz günden bu yana birçok marka için sosyal medya tasarımları hazırlıyoruz. Bu içerikle binlerce, yüzbinlerce kullanıcıya ulaştık. Bu post tasarımlarından bazılarını sizler için bir araya getirdik. İstenirse sosyal ağ yönetiminde çözüm ortağınız olabiliriz. […]

Yoruma kapalı.