seo ve sem farkı

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?

Arama motorları, İnternet kullanıcılarının istedikleri bilgilere ulaşmalarını sağlayan araçlardır. Kullanıcıların sorgu verilerine ulaşmasını ve uygun şekilde kategorize etmesini sağlayan arama motorları aynı zamanda bir tür veri deposu görevi de görmektedir. SEO ve SEM arasındaki fark nedir, gelin beraber inceleyelim:

SEO ve SEM arasındaki fark nasıl açıklanır?

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) terimi, arama motorları aracılığıyla yapılan tüm pazarlama çabalarını adlandırmak için kullanılır; Temel olarak bir web sitesinin görünürlüğünü, web sitesi sahibinin arama motoru alanlarına reklamlar yerleştirerek artırma işlemidir.

SEO (Search Engine Optimization – Search Engine Optimization), reklamdan farklı olarak site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı alanda hizmet sunan, arama motoru sorgularında web sayfalarının görünürlüğünü doğal bir şekilde artırmayı amaçlayan çalışmalar olarak tanımlanabilir. 

Profesyonel SEO servis sağlayıcı ajansı ne yapar?

Profesyonel SEO servis sağlayıcı ajansı; Arama motoru reklamcılığı ve optimizasyon çalışmaları ile web sitesi görünürlüğünü arttırır.

SEO Nedir?

Web sitesinin arama motorlarındaki sıralaması; Site verilerinin talep edilen platform ve verilerle uyumluluğuna göre değerlendirilir. Arama motoru optimizasyonu; Başlıklar, reklamlar ve web sitesi içeriği gibi verilerin platforma ve kullanıcılara uygun yazılmasını sağlar, sorguları ve trafik değerlerini analiz eder. Analiz yaptıktan sonra taleplerin, gereksinimlerin ilerlemesini belirler ve iyileştirmeler yaparak sitenin sağlığını iyileştirmeyi amaçlar. 

 SEO çalışmalarının temel amacı, web sitesini arama motorlarında farklı anahtar kelimeler ile yapılan sorgularda mümkün olan en üst sıralarda konumlandırmak ve görünürlük sağlamaktır. Bu çalışmalar arasında; Site içerisinde yapılan çalışmaların yanı sıra diğer siteler üzerinden link yönlendirerek ilk sitenin otoritesini artırmak (reyting puanı verimlilik ve güvenlik kavramlarına göre yapılmaktadır) da mümkündür.

seo ve sem arasındaki fark

SEM Nedir?

Arama motoru kullanıcılarını ihtiyaç ve ihtiyaçlarına göre kategorize etmek, bu kategorilere göre hedef kitle araştırması yapmak, hedef kitleye uygun içerik üretmek, arama motoru optimizasyonu, reklam yayınlamak ve reklam araştırmalarını incelemek SEM kavramları açısından değerlendirilebilir.

SEM çalışmalarının öncelikli amacı, görünümden trafiğe dönüşüm sağlamak, siteyi rakiplerinden farklılaştırmak ve güvenilirliğini artırmaktır. Reklam çalışması, SEO çalışmasından farklı olarak web sitesinin hedef kitle üzerinde ücretli bir şekilde görünürlük kazanmasını sağlar. Belirli anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak için reklam araştırması SEO ile birlikte de kullanılabilir.

Uzun süreli etkileri olan, arama motoru reklamları kullanılarak hızlı ama geçici olarak ilk sıralarda söz ettirilebilen SEO çalışmalarından farklı olarak. Açık artırma yöntemiyle yayınlanan arama motoru reklamları, tıklama başına maliyet ve ilgili kriterlere göre sıralanır. Aynı anahtar kelime ile aynı derecede alakalı iki site reklam verirse, tıklanma oranı yüksek olan sayfanın öne çıkması, arama sorgusu için rekabet eden alaka düzeyi yüksek sitenin ise o siteyi daha üst sıralara taşıması mümkündür. aynı fiyatı veya daha düşük bir fiyatı sunar. 

Arama Motoru Reklamcılığı ile İlgili Önemli Noktalar:

 Arama motoru reklamcılığı hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri, tıklama başına maliyet elde etmektir. Kullanıcı reklamı görse bile reklam veren tıklama gerçekleşene kadar ödeme yapmak zorunda değildir.

CPC (Cost Per Click)olarak bilinen bu kavram, reklam faaliyetlerinin bütçelenmesi ve denetlenmesi sürecinde önemli bir unsurdur.

SEO ajanslarının ve bu kapsamda SEM araştırması yapanların temel amacı tıklama maliyetlerini düşürmek, kaliteli tıklamalar elde etmek, web sitesi görünürlüğünü artırmak ve misafir memnuniyetini sağlamaktır.

SEO ve SEM Çalışmalarının Etkileri:

 Bu iki kavram, pazarlama alanında büyük önem taşımaktadır; Kullanıcı görünürlüğü ve güvenilirliği açısından etkili olmasının yanı sıra web sitelerinin rakipleri ile rekabet edebilmesini ve kullanıcıların hedeflediği sonuçlara verimli ve verimli bir şekilde ulaşmasını sağlar.  Web sitesinin görünürlüğünü artırmak ve çalışmaların etkinliğini kazanmak için SEO ve SEM çalışmalarının koordineli bir şekilde yapılması önemlidir. Yalnızca arama motoru reklamlarıyla ilerlemek, bütçeler tükenirse görünürlükte önemli bir azalmaya yol açabilirken, tek başına SEO çabalarıyla ilerlemenin hedeflenmesi beklenenden daha uzun sürebilir. 

 Bu kapsamda herhangi bir web sitesi için eş zamanlı olarak SEM ve SEO çalışmaları yapmak; Web sitesinin kısa sürede  üst sıralarda listelenmesini ve uzun vadede web sitesinin organik  görünürlüğünün artmasını sağlar.  Profesyonel bir SEO şirketi, ihtiyaç duyulduğunda optimizasyon çalışmaları ile eş zamanlı olarak  arama motoru reklamlarını kullanarak markaların optimum performansa ulaşmasını sağlar.

İlgili Paylaşımlar