google seo uzmanı

SEO Arama Motoru Analizi (AMA) Nedir?

Arama motorları sadece internet arşivleri veya sokak tabelaları değildir. Her gün milyarlarca kullanıcı arama motorları ile doğrudan veya dolaylı olarak etkileşime girmekte ve algoritmalarda değerlendirilmektedir. Sistem, web sitesi içeriğini ve kullanıcı etkileşimlerini analiz ederek içeriğin kullanıcıya en doğru şekilde hizmet verecek şekilde düzenlenmesini sağlar. SEO Arama Motoru Analizi sizi başarıya ulaştırsın!

İnternette herhangi bir bilgi, hizmet veya ürüne ulaşmak için yapılan aramalar, arama motoru sistemi tarafından sorgulanır ve veriler değerlendirilerek kullanıcının gereksinimlerine en uygun sonuçlar motor tarafından sıralanır. Bağlantıların aramalar sonucunda en iyi şekilde sıralanabilmesi için arama motorlarının periyodik olarak güncellenmesi gerekir. Arama motoru güncellemeleri, İnternet ekosisteminde değişiklikler yaratabilir. Sistemin en doğru çalışması sadece kullanıcı davranışı ile ilgili değil, içeriğin ekosisteme uyumu ile de alakalıdır.


SEO Arama Motoru Analizi

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Ne Sağlar?

SEO, web sitesinin ekosistemdeki konumunu iyileştirmesini sağlar. Arama motoru web sitesini analiz ettikten sonra, web sitesinin belirli sorgularla eşleştiğinden emin olur. Arama motoru optimizasyonu hizmetleri, sürekli gelişen ve değişen bir dünyada web sayfalarının erişilebilirliğini sağlamanın tek yolu olan, bir web sitesinin dizine eklendikten sonra taranmasını ve sıralamasını iyileştirmeyi amaçlar.

2022 Mayıs Çekirdek Güncellemesi Açıklaması Ne İfade Ediyor?

Google Arama, yılda birkaç kez “temel güncellemeler” olarak bilinen bir dizi değişiklikten geçer. 25 Mayıs 2022’de yayınlanan güncelleme de bunlardan biri ve arama motoru web sitesi sıralama faktörlerinin gücünde değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklik nedeniyle herhangi bir web sitesinin arama motoru algoritmalarına uyumu değişebilir. Diğer bir deyişle, ‘SEO’ uygulamaları büyük güncellemeye uymazsa, sitenin sıralamasında düşüş yaşanabilir. Google’un önceki sürümlerinin algoritmasıyla uyumlu olan siteler bile, değişime uyum sağlamazlarsa sıralamadaki düşüş nedeniyle görünürlüğünü kaybedebilir. Büyük bir güncelleme, algoritmanın daha önce yeterince ödüllendirmediği içeriğin görünürlüğünü artırabilir veya geçmişte üst sıralarda yer alan içeriği azaltabilir.

 

Google Arama'nın güncel sürümü takip edilmelidir.

Algoritmanın çalışma prensibini en doğru şekilde analiz etmek ve elde edilen sonuçlara göre en doğru uygulamaları devreye almak için Google Arama’nın güncel sürümü takip edilmelidir. Güncellemelere göre hareket etmek, her yeni sürümde bir geçiş avantajının yanı sıra hataları belirleme ve düzeltme yeteneği sağlar. Hem site içi hem de site dışı “SEO” uygulamaları, siteyi arama motorunun ana sürümüyle eşleşecek şekilde değiştirerek bir sitenin sıralamasını koruyabilir veya iyileştirebilir.

SEO Nedir

Uzun Vadede Başarı İçin Ne Yapılmalıdır?

Sprint ve maraton yarışları arasında pek çok fark vardır, ancak her ikisinin de belirli mesafelerde en iyi atleti ödüllendiren sistemleri vardır. Arama motoru algoritmasını bunlardan herhangi biriyle karşılaştıracak olursak, sporcuların vücudunun mümkün olan en kısa sürede sınırına ulaşması gereken bir sprint ile değil, bir maratonla karşılaştırmak daha adil olur. Bir maraton kazanmak kadar zor olabilen birden fazla değişkenle olabildiğince çok çalışarak rekabette öne çıkın ve fark edilin. Bu süreç en iyi şekilde yönetilmelidir ve maraton yarışlarından farklı olarak, değerlendirme kriterleri yarış sırasında “temel güncellemeler” nedeniyle değişebilir. Web sayfalarının görünürlüğünün yeni versiyonların geliştirilmesi nedeniyle değişmemesi için ‘SEO’ yöntemlerinin de sürekli güncellenmesi gerekmektedir. Arama motorunun algoritmasını değiştirmenin yanı sıra, rakip siteler ve kullanıcı alışkanlıkları da bir sitenin sıralamasında önemli bir etkiye sahiptir, bu nedenle “SEO” uygulamalarının görünürlüğü sağlamak için ortam, alan ve koşullara uyum sağlaması gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Herhangi bir sitenin görünürlüğünü artırmak, bir dizi eylem gerçekleştirildikten sonra bu eylemlerin düzenli olarak test edilmesini ve düzenlenmesini gerektirir. Bu süreçte arama motorlarını veya kullanıcıları aldatmaya yönelik uygulamalar ile kısa vadeli faydalar elde edilebilir ancak sürekli güncellenen bir sistemde bu durumun tersine döneceği kesindir. Web sitesi oluşturma ve yönetiminde seo şirketleri gibi uzmanların eşlik etmesi, bu kadar kısa sürede faydalı uygulamalara başvurmadan başarılı optimizasyon ve iyileştirilmiş görünürlük sağlar.

seo ajansı renee

‘SEO’ Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi arama motoru optimizasyonu iki farklı alanda ele alınmaktadır. Web sitesi tarafından oluşturulan ve kullanılan etkinliklere “site içi optimizasyon”, web sitesi tarafından tanıtılan uygulamalara “site dışı optimizasyon” adı verilir.

Site İçi Optimizasyon

Site içi optimizasyon için sayfanın URL yapısı, SSL kullanımı veya sayfa ve sayfa üstbilgileri gibi mimari faktörlere ve orijinal kullanımı gibi kullanıcı deneyimi ile ilgili değişkenlere dikkat edilmesi çok önemlidir. ve ilginç içerik. İçerik ayrıcalıklıysa arama motorlarına ve kullanıcılara göre siteyi de ön plana çıkarabilir.

Site Dışı Optimizasyon

Web sitesinin sosyal medyadaki etkinliği, kaliteli ve ilk geri bağlantıların olması, bağlantı sayısı ve belirli ülke, bölge ve hedef kitleler için araştırma yapılması, site bilinirliğini artırmak için büyük önem taşımaktadır. Site bilinirliğini artırırken, sitenin kullanıcılar ve arama motorları nezdindeki izlenimini geliştirmeye çalışmak, sitenin tercih edilmesini, kaliteli, özgün ve güvenilir olmasını sağlar.

İlgili Paylaşımlar