Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Profesyonel sosyal medya yönetimi nasıl yapılır, hangi trendler kullanılır, nelere dikkat edilmeli ve dönüşümleri artırmak için ne yapılmalı? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazla ipucunu sizler için yazdık.

Sosyal medyayı yönetirken profesyonel olmak ve hedef kitlenin zihninde  güçlü bir kurumsal marka imajı oluşturmak çok önemlidir. Sattığınız ürünleri veya sunduğunuz hizmetleri tüketicilere en iyi şekilde  ulaştırmak için sosyal medya yönetimini kusursuz ve doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarında gücünüzü göstermek, rakiplerinizden sıyrılmak ve kullanıcılara ulaşmak için bu rehberdeki  adımı dikkatle uygulamanız gerekiyor.

 

Sosyal Medya Hesap Yönetimine Nasıl Başlanır?

Profesyonel sosyal medya yönetimine başlamadan önce markanızı analiz edin. Sattığınız ürünü veya sunduğunuz hizmeti sizden daha iyi kimse bilemez. Artılarınızı ve eksilerinizi bilin. Kullanıcılarınıza sunduğunuz faydaları vurgulayarak ürünlerinizi veya hizmetlerinizi öne çıkarın.
Rakiplerinizi ve sosyal medya hesaplarınızı analiz edin. Kendi markanızı bilmek yeterli değildir. Sosyal medyada güçlü olmak için rakiplerinizi iyi tanıyın ve çalışmalarını aktif olarak takip edin.
Hedef kitlenizi analiz edin. Ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi ne kadar iyi tanırsanız onlara ürün ve hizmetlerinizi sunmanız o kadar kolay olacaktır. Marka kimliğinize ve analitiğinize en uygun sosyal medya kanallarını seçin. Hangi sosyal kanalların size en fazla karı getireceğini bilmelisiniz.

profesyonel sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Hazırlanır?

Hesabı yönetmek için yaptığınız analizlerle ilgili olarak elde edilen sonuçları özetlemeniz hazırlayacağınız içerik hakkında size fikir verecektir. Sosyal medyayı sadece bilgilendirme ve tanıtım amaçlı içerik üretmek amacıyla kullanmayınız. Kullanıcı sorularını yanıtlayın, sizi onlara bağlayacak içerikler üretin, bilgi ve eğlence sağlayın. Bir ürünü tanıtan içerikleri paylaşırken, reklam gibi görünmeyen bir ürünü satmak için değil, ürününün faydalarını sağlayacak şekilde hazırlayın. Gün içinde çok fazla reklama maruz kalan kullanıcılar artık tanıtım içeriklerinden çok kâr amacı gütmeyen içeriklerle ilgileniyor.

Bu nedenle içerik hazırlarken daima kullanıcının aklına kazıyın, onun ne görmek istediğini düşünün ve ona göre içerik hazırlayın. Özel gün gönderilerini mutlaka içerik takviminize eklemeniz gerekiyor. kullanıcı ile özel günlerde ortak etkileşim oluşturmak ve bu tarz hassas mesajlar vermek sizi kullanıcıların gözünde değerli bir marka yapacaktır.

İçerik üretirken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Sosyal medya içeriklerinizde kullanacağınız marka diline ve konumlandırmasına dikkat edin. Hangi ilgi alanlarına yönelik içerik oluşturacağınıza karar verin. Hedef kitlenizi iyice tanıyın ve her şeyden önce özgün ve benzersiz içerikler oluşturun.

İpucu: Büyük bir şirketin sosyal medya hesaplarını yönetmiyorsanız, arkadaşça bir dil kullanabilirsiniz. Kullanıcıya daha yakın içerik sunarak etkileşim oluşturabilirsiniz. İlginç makaleler gönderin, ilginç bilgiler paylaşın, sorular sorun, ilginç içerikler oluşturun. Oluşturduğunuz içeriğin türünü belirlemede en önemli faktörün hedef kitleniz olduğunu unutmayın! Hedef kitlenizin neyi sevdiğine odaklanın.

Peki, sosyal medyada paylaşım sıklığı ne olmalı?

Sosyal medya hesaplarından art arda yapılan paylaşımlar, kullanıcıları bir süre sonra bu işarete karşı daha az duyarlı hale getiriyor. Bu nedenle split frekansını oldukça iyi ayarlamanız gerekiyor. Ne kadar süre paylaşacağınızı belirlerken, kullanıcıları silmemekle kullanıcıları stresli içerikle boğmamak arasında ayrım yapmanız gerekir. Birden fazla kriter paylaşım sıklığını belirler. Yönettiğiniz sayfayı beğenin, içerik türünü, sosyal ağ kanalı…

Örneğin Instagram’da günde 1-2 gönderi yeterliyse, Twitter’da daha fazla gönderi paylaşmak kullanıcıyı sıkmaz, aksine tam tersi olur. dikkatlerini çekecekler. Tüm sosyal paylaşım aktivitelerinizi önceden planlamak ve haftalık ya da aylık olarak hazırlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Paylaşımın tarih ve saati, paylaşım sıklığı kadar önemlidir. En aktif kullanıcı döneminde
mesaj atmanız gerekiyor. Tüm bunlara vaktiniz yoksa veya detaylarla uğraşmak istemiyorsanız profesyonel bir sosyal medya uzmanından veya sosyal medya ajansından yardım almalısınız.

profesyonel sosyal medya yönetimi renee

Sosyal Medya Görselleri Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kullanıcının dikkatini çekmek için etkili görsel veya video içeriği oluşturmanız gerekir. Yazı tipleri, renkler, filtreler, düzenler vb. sosyal medya tasarımlarında kullanılır. hepsi markanın kimliğini yansıtmalıdır. Tüm gönderilerinizin görsel tasarımları ile markanızı yansıtması gereken sosyal medya profilleriniz arasında tutarlılık olmalıdır. Kısacası hazırlanan görseller marka kimliğinizle uyumlu olmalıdır. Kullanıcılar görseli gördüğünde logonuzu görmeden görselin markanıza ait olduğunu anlamalıdır. Marka bilinirliği yaratmak için etkili görsel hazırlığın önemini göz ardı etmeyin. Bu noktada kesinlikle iyi bir tasarımcı ile çalışmanız gerekiyor.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetiminde Hashtag Kullanımı

Profesyonel sosyal medya yönetimi için oldukça önemli bir kriter de hashtag kullanımıdır. Etiketler olarak da bilinen hashtag’ler, ilgili konularda yeni kullanıcılara ulaşmanın etkili yollarından biridir. Çoğu sosyal medyada kullanılan hashtagleri ne çok ne de çok kullanmalısınız. Yani sayıları abartmamak için içeriğinize ve markanıza uyumlu hashtag’ler seçmelisiniz.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yayınlanır?

Hem uygun maliyetli hem de detaylı hedefleme yapabildiğiniz sosyal medya reklamları için siz de profesyonel sosyal medya yönetimi desteği alın.

Renee Design Lab olarak tüm sosyal medya yönetim sürecinde size rehberlik edip markanızı daha geniş kitlelere tanıtacağız. Bize Ulaşın!

İlgili Paylaşımlar