Instagram Reklam Ücreti ve Fiyat Faktörü

Instagram ve Facebook aynı şirketin kuruluşları olduğu için aynı platform üzerinden reklam hizmeti verdiği ve bu işlemlerin Facebook Business üzerinden yapıldığı biliniyor. Hatta bu özellik sayesinde isterseniz iki sosyal ağda aynı anda reklam verebilirsiniz. Instagram reklam ücreti yönetiminiz bu konuda ana etkendir. Bakınız: https://business.facebook.com/
İki sosyal medya aynı çatı altında buluşsa da Instagram reklam maliyetleri ve fiyat faktörleri değişkenlik gösterebilmektedir.

 Reklam departmanının çoğunluğunu oluşturan Instagram oldukça geniş bir kullanıcı ağına sahiptir. 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan bu platformun etkileşim oranı (tıklama, yorum, beğeni) %0,84’tür.

Diğer sosyal ağları ele alacak olursak bu payın %0,53’ünü Facebook, %0’ını Twitter oluşturuyor.04 oranı ile Instagram’ın çok gerisindedir. Özetle Facebook’ta X kat, Twitter’da 100 kat etkileşim avantajı sağlıyor.

Ayrıca Instagram kullanıcılarının yaş ortalaması 18-29 ve burası kadın ağırlıklı bir platform. Hepimizin bildiği gibi alışveriş konusunda kadınlar erkeklerden her zaman bir adım öndedir. Araştırmalar ve istatistikler de söylediklerimizi doğruluyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda Instagram’da reklam vermek diğer sosyal medyalara göre daha akıllıca.

Peki ya instagram reklam verme ücretleri nelerdir?

Instagram sponsorluğundaki reklamların maliyetinin kesin bir ölçüsü yoktur. Yaptığınız işlemlere göre reklam maliyetleri azalır veya yok olur.

 Bu maliyetler tanıtımını yaptığınız bölge veya ürün için rekabete, sektöre, hitap etmek istediğiniz kitleye, bazı özel gün veya haftalara (örn. Sevgililer Günü) göre değişiklik göstermektedir.

 
İnstagram Reklam Ücreti

Instagram reklam fiyatları nasıl belirlenir?

Instagram reklam fiyatlandırması, reklam veren kişi veya kuruluş için sabit bir fiyat belirlemez. Yani isterseniz 20 liraya isterseniz 1000 liraya ilan verebilirsiniz. Bu oranlar, siz istemedikçe sınır dışı değildir.

Instagram ağırlıklı olarak bir açık arttırma sistemi ile çalışmaktadır. Bu sistem sadece bütçenizi değil, Instagram’ın sizden istediği etkileşimi ve kaliteyi de içeriyor.

Buna göre Instagram tüm bunları dikkate alarak teklifi belirliyor. Instagram reklam ücretleri bu kampanyaya göre değişiklik gösterebilir.

Reklamlarınızın kalitesinin veya performansının, Instagram’ın size vereceği teklifin maliyetini olumlu veya olumsuz yönde etkilediğini unutmayın.

Instagram Reklam Ücreti

İnstagram’da verdiğimiz reklamın fiyatını nasıl düşürebiliriz?

Instagram’da reklam vermenin fiyatını düşürmenin birçok yolu vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi reklamın kalitesi, reklamın kullanıcıya getirdiği olumlu etkileşimler, reklamın alaka düzeyi, reklam sıklığı ve hedef kitle seçimi gibi reklam maliyetini düşüren birçok faktör vardır.

Reklam Kalitesi

Reklam kalitesi, reklamlarınızın kullanıcılara sağladığı faydalar ve reklamlarınızın onlar için ne kadar ilginç ve alakalı olduğu ile ilgilidir. Instagram’ın en büyük önceliği, kullanıcıların Instagram’da daha fazla zaman geçirmesi ve harekete geçmesidir.

Alaka düzeyi

Instagram için en önemli noktalardan biri alaka düzeyidir. Reklamınızın gösterilen kitleyle alaka düzeyi ve o kitlenin reklama ne kadar ilgi gösterdiği alaka puanını etkiler.

Ayrıca reklamlara yapılan olumlu yorum ve beğeniler de alakalı olması nedeniyle önemlidir. Alaka düzeyi puanı ne kadar yüksek olursa, maliyetin o kadar düşük olduğunu unutmayın.

Metin yerine resim kullanın

Instagram, reklamlarda metin kullanımını desteklemez. Görselleri kullanmak, reklamınızı ilgi çekici ve etkileyici kılmak için bir avantaj sağlar.

Instagram görsel tabanlı bir platform olduğu için bu şekilde reklam vermek daha uygundur. İlanla ilgili tüm öğeleri açıklamaya ekleyebilirsiniz.

Otomatik Teklif

 Manuel bütçeleme cazip gelse de, otomatik teklif sizin için en iyisidir.

Tıklama başı maliyet oranınızın sizi nasıl etkileyeceğini bilmediğiniz için reklam bütçeniz yeterli gelmeyebilir veya reklamınız yeterince gösterilmeyebilir.

Yeni reklamverenler için, otomatik bütçeler için baştan teklif vermek daha adildir.

Reklam Sıklığı

Reklam maliyetlerinizi azaltmanın bir yolu da reklam sıklığınızı ayarlamaktır. Bütün gün kullanıcıların karşısına reklam koyarsanız hoş olmaz.

Çok alakalı olsa bile, bir şeyin sürekli varlığı bir süre sonra can sıkıntısı yaratır. Bu, reklamınızın işaretlenmesine ve puanınızın düşmesine neden olur.

Doğru olan reklamlarınızı 2-3 günde bir kullanıcılara göstermektir.

Tahmini Hareket Oranı Belirleyicileri

 Tahmini Hareket Oranı, reklamın hedef kitlesi olan kullanıcıların etkileşim ve dönüşümlerine bağlıdır.

Instagram reklamlarınızın hedef kitlenizle dönüşüm sağlayıp sağlamayacağını tahmin eder ve tahmin eder.

Bu öngörü olumlu ise reklamınız öne çıkarılacaktır. Tahmini alaka düzeyiniz ve işlem oranınız arttıkça, reklamlarınız rakiplerinize göre öncelikli olacaktır.

Konumuzun sonunda bilinmesi gereken en önemli şey, reklamınız olumsuz bir şekilde davranıyorsa, olumlu alaka düzeyinin reklamınız üzerindeki etkisidir.

Dürüst İçerik Yayınlayın

Kullanıcıları çekmek için yanıltıcı reklam, saklanan bilgiler, yanlış beyanlar vb. kullanıcıları kötü yorumlar bırakmaya ve şikayet etmeye teşvik eden şeyler. Tüm bunlar bir araya geldikçe, reklamınızın alaka düzeyi düşer, maliyetler yükselir ve hatta Instagram reklamınızın sunumunu kaldırabilir.

Tüm bunlara dikkat ederseniz, Instagram’da reklam vermek sizin için çok karlı olabilir ve kısa sürede hedeflerinize ulaşmanızı sağlayabilir.

İlgili Paylaşımlar
1 yorum

[…] ürününüzü geniş bir kitleye tanıtmak için etkili bir yöntem olacaktır. Reklam için sosyal ağlar faydalı olacaktır. Markanızı tanıtan sayfalar size müşteri […]

Yoruma kapalı.