icerik pazarlamasi nasil yapilir renee

İçerik Pazarlaması Nasıl Ölçeklendirilir?

Çevrimiçi olarak hedeflenen bir kitle için içerik oluşturmaya, yayınlamaya ve dağıtmaya odaklanan bir pazarlama şekline: İçerik pazarlaması denir. Dijital içerik pazarlaması konusunda ölçeklendirme adımları aşağıdaki gibidir;

Adım adım içerik oluşturun:

İçerik pazarlamasında ilk adım içerik oluşturmaktır. Fakat bu aşamada önemli olan belirli adımlarla içerik üretmek. Anahtar kelime araştırması, kavram oluşturma, içerik özeti, tasarım veya raporlama, içerik oluşturma aşamasında ayrıntılı olarak dikkate alınması gereken faktörlerdir. Kaliteli içerik oluşturmak için içerik üretiminin bir süreç olduğu anlaşılmalıdır.

İçerik Takvimi:

Pazarlamayı ölçeklendirmenin ikinci adımı, takvimde üretilenleri takip etmektir. İçerik oluşturma aşaması birçok farklı adım içerdiğinden, takip edilmesi zor olabilir. Bu nedenle iyi bir organizasyon sağlamak için takvim takibi yapmak şarttır. İçerik takvimleri aynı zamanda proje yönetimi olarak da adlandırılabilir. Pazarlama, entegre bir proje olarak anlaşılabilir. İçerik planlama, içerik ‘in yayınlanma zamanı ve içerik ekibinden notlar gibi konular içerik takvimine dahil edilebilir.

İçerik pazarlaması

İçerik Programı:

İçerik pazarlamasında en önemli şeylerden biri sürdürülebilirliktir. Pazarlamayı sürdürülebilir kılmanın ilk adımı içerik programı hazırlamaktır. İçerik programları için ideal zaman aralığı 6 ila 8 aydır. Her ay ne kadar içerik üretileceği, içerik konuları, anahtar kelimeler, görseller ve içerik ekibinden kimin sorumlu olacağı gibi detaylar da içerik programı için önemlidir. Bu
detayın yazılı bir program yerine konması ekip için büyük bir rahatlık oldu.
Bu, içerik akışını kesintiye uğratmamak için çok kullanışlı bir yöntemdir.

Genel Bakış:

Program içeriğini önceden özetlemek çok anlamlıdır. İçeriğin konusu ne olursa olsun, giriş, gelişme ve sonuç açısından planlamak, her aşamada ne söyleneceğini kabaca belirlemek, yazarın bir sonraki içerik üretimi aşamasında çok rahat kalmasına yardımcı olur. Tüm bunlar, içerik üretirken dikkate alınması gereken odak noktaları olarak hizmet edebilir.

Bilgiye Dayalı ve Deneyimsel İçerik:

İçerik pazarlamasının ölçeklendirilmesinde, içeriğin kullanışlılığı ve kullanışlılığı kritik öneme sahiptir. İçeriğin faydalı olabilmesi için içerik yazarlarının konu hakkında bilgi veya deneyim sahibi olması gerekir. Markalar bu noktada bir içerik şirketi ile çalışmayı tercih edebilirler. Bu konuyu bilen uzmanlar faydalı ve zenginleştirici içerikler oluşturabilirler. İçerik üreticisinin içeriğin konusu hakkında bilgisi yoksa içerik yeterli kalitede olmayacaktır. Bu durumda içerik pazarlaması başarısız olacaktır.

Deneyimli İçerik Yazarı:

İçerik üretim aşaması ne kadar iyi planlanırsa planlansın içerik yazarı yeterince deneyimli değilse içerik başarılı olamaz. Bu nedenle deneyimli içerik yazarları ile çalışmak çok önemlidir. 

İçerik pazarlaması

İçerik yazarının yazacağı konuda araştırma yapmak, bilgi ve birikimlerini kullanarak içerik oluşturmak, içeriğin türüne göre tanım ve örneklerden yararlanmak, kullanıcıları bilgilendirmek ve sorgulamak için düzgün içerikler oluşturmak, üretmek gibi görevleri vardır. özgün içerik, yazım ve yazım kurallarına dikkat edin.

İçerik Yayınlama:

İçerik üretimi planlandıktan sonra, içeriğin ne zaman yayınlanacağının planlanması söz konusudur. En çok okunan blog saatleri 09:00 ve 17:00 saatleridir. Bu saatlerde yoğun bir blog girişi olduğu için veritabanı içeriği birkaç saat içinde sonuçlara yansıtıyor ve kullanıcıların paylaşım yapma ihtimali en yüksek 21:00, 21:00-22:00 saatleri arasında olması da mantıklı olabilir. Saat içerik türüne göre değişiklik gösterebilir. İçeriği yayınlandıktan sonra sosyal ağlarda dağıtmak da bir seçenek olabilir. Potansiyel kullanıcılar sosyal medya platformları aracılığıyla elde edilebilir.

İçerik pazarlamasını ölçeklendirmenin ve düzenlemenin son adımı raporlamadır. Yeni planları hayata geçirmek için raporlama yapmak çok önemlidir. İçerik raporu aracılığıyla ziyaretçi oranı, ziyaretçi tutma, tıklama oranı ve daha fazlası belirlenebilir. Belirli oranları görmek, neyin iyi, neyin kötü performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle her türlü içerik üretimi sonunda mutlaka içerik raporu yapılmalıdır İçerik raporları ve SEO ajansı tarafından hazırlanan raporlar birlikte incelenebilir ve tüm medya araştırmaları incelenebilir.

İlgili Paylaşımlar