Facebook Reklamları Google Reklamları Daha Etkili?

Günümüzde markalar adeta dijital bir yarış içinde… Reklam yoluyla hedef kitlesine ulaşan markaların sayısı her geçen gün artıyor. Reklamcılığa yeni başlayanlar ya da en etkili reklam modelini bulmak isteyenler için bir yazı hazırladık. Facebook Reklamları veya Google Reklamları Daha Etkili mi?

Facebook Reklamları mı Google Reklamları mı?

Facebook Reklamlarının Avantajları

Düşük Maliyet:

Facebook Reklamlarının maliyeti Google Reklamlarından daha düşüktür. Bu sebeple oldukça fazla tercih edilmektedir. Yani daha az bütçe ile daha çok kullanıcıya ulaşabilmek.

Yüksek Trafik:

Facebook, en yüksek trafiğe sahip en popüler sosyal medya kanallarından biridir. Çok sayıda aktif kullanıcıya sahip olmak, bir reklam avantajı sunar.

Farklı reklam modelleri vardır:

Facebook Reklamları alt modellere ayrılmaktadır. Facebook Reklamları ile hedef kitlenizi harekete geçirebilirsiniz. Web sitenizi ziyaret etmelerini, sizi aramalarını, bir ürün satın almalarını, işletmenizi aramalarını, bir form doldurmalarını veya uygulamanızı indirmelerini sağlayabilirsiniz.

Ölçülebilir:

Facebook reklamlarının sonuçları detaylı olarak ölçülebilir. Reklam performans istatistikleri, diğer reklam çabalarına da yol gösterecektir.

Hızlı:

Facebook Reklamları kullanışlı ve hızlıdır. Reklam kampanyanız için ihtiyacınız olan verilere sahipseniz, reklamınızı birkaç dakika içinde yayınlayabilirsiniz.

Detaylı Hedefleme:

Facebook reklamlarında hedef kitle seçimi detaylı olarak yapılabilmektedir. Reklamlarınızı birlikte görmek istediğiniz kişilerin yaşını, cinsiyetini, ilgi alanlarını, favorilerini ve demografisini seçebilirsiniz.

Görsel ve Video Bulunabilirliği:

Youtube’da Google Adwords reklamlarında reklam vermezseniz video tanıtımı yapamazsınız. Facebook Reklamlarında, video reklamları yayınlayabilirsiniz. Video reklam kampanyası hazırladıysanız “Facebook Reklamları mı yoksa Google Reklamları mı Daha Etkili?” Sorunun cevabı Facebook reklamları olacaktır. Ancak en çok izlenen video platformu olan Youtube’da reklamlarınızı yayınlarsanız çok etkili olacaktır.

Facebook reklamları

Google Reklamlarının Avantajları

Talebe dayalı:

Google Reklamlarının en büyük avantajı talebe dayalı olmasıdır. Başka bir deyişle, Google arama ağı reklamlarını kullanan bir marka, sattığı ürün veya hizmetlere ihtiyaç duyan kişilere ulaşabilir. Çünkü reklamlar, tanımladıkları kelimeleri arayan kullanıcılara sunulacaktır.

Anahtar kelime seçimi:

Facebook reklamlarında detaylı bir hedef kitle tanımlanabilir. Ancak, Google reklamlarını yayınlarken anahtar kelimeleri seçebilirsiniz Sonuç olarak, reklamınız bu kelimeler için arama sonuçlarında görünecektir.

Yeniden Hedefleme:

Bu, Google reklamlarının en çok kullanılan özelliklerinden biridir. Bu reklam türünde web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tespit edilir. Ardından, reklamlarınız bu kullanıcılara İnternet’te gezindikleri sayfalarda gösterilir.

sosyal medya reklami facebook reklamı

“Facebook mu yoksa Google reklamları mı daha etkili?” Sorunun cevabını etkileyen çeşitli kriterler var. Öncelikle hedef kitlenizi tanımanız ve onlara hangi kanallardan ulaşabileceğinize karar vermeniz gerekiyor. Arama hacmi yüksek anahtar kelimelerde reklam vermek istiyorsanız, yüksek bir bütçeyi koruyarak reklamlarınızdan para kazanabilirsiniz. Ancak doğru strateji belirlenirse Facebook reklamcılığı da oldukça etkili olacaktır. Bütçeleri kısıtlı
küçük işletme için Google reklamları yerine önerilen Facebook reklamları. Sonuç olarak, harcanacak bir bütçe ile daha fazla erişim sağlanır.

İlgili Paylaşımlar