E Ticaret

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-ticaret en net anlamıyla dijital medyanın gücünden yararlanarak işimizi yapmaktır. İnternet üzerinden mal satın alma işlemine e-ticaret denir. Bilgisayar teknolojisi birçok ürün ve hizmetin alınıp satılmasını kolaylaştırmıştır. E-ticaretin diğer işletmelerden farkı, alıcı ve satıcının yüz yüze görüşmemesidir. E-Ticaret nedir ? E-ticaret elektronik ticaret demektir.

E-ticaret işlem hacmi artıyor. Kendi işini kurmak isteyen ya da mevcut işini sanal ortamda yürütmek isteyen bireyler bu mecraya yönelmektedir.

E-ticaret siteniz varsa fiziksel bir mağazadan değil, online mağazanızdan ürün satışı yapabilirsiniz. Çevrimiçi Mağaza, Ürünlerinizin İnternette görüntülenebildiği mağaza anlamına gelir. Bu ortamda geleneksel yöntemlerden farklı bazı kurallar geçerlidir. Bir e-ticaret sitesi üzerinden internet üzerinden satış yapmayı planlıyorsanız bu sistemin dinamiklerine aşina olmalısınız.

e ticaret tanımı

E-Ticaret Sitesi Kurma Aşamaları

 • Hangi işi yapacağınıza ve hangi ürünleri satacağınıza karar verin.
 • Satış yapacağınız hedef kitleyi tanıyın.
 • Kurmak istediğiniz sitenin bir adı olmalıdır, buna alan adı denir ve sizin de bir alan adınız olmalıdır.
 • Ayrıca bir sunucuya ve bir e-posta adresine ihtiyacınız olacak.
  adet şahıs şirketi veya limited şirket kurarak bu kanala katılabilirsiniz.
 • Online satışlar da vergi yükümlülüğüne tabidir.
E Ticaret nedir

E-Ticarette Bilmeniz Gereken Konular

 1. E-ticarette internet üzerinden ürün satışı yapacağınız için kurmuş olduğunuz web sitesini nasıl yöneteceğinizi de bilmeniz gerekecektir.
 2. Pazarlama yöntemleri bilgisi ile ürünlerinizi nasıl satacağınızı bilirsiniz.
 3. Sosyal medyayı nasıl yöneteceğinizi bilmek size bu mecrada avantaj sağlayacaktır.
 4. E-Ticaret sayesinde ticari işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Bu yöntemle düşük bütçe ile iş kurma imkanına sahip olacaksınız.
 6. İyi dijital pazarlama becerileriniz varsa, bu size avantaj olarak geri dönecektir. Ayrıca ürün tedariği ve lojistik bilgisine sahip olmanız gerekir.
 7. Reklam, ürününüzü geniş bir kitleye tanıtmak için etkili bir yöntem olacaktır. Reklam için sosyal ağlar faydalı olacaktır. Markanızı tanıtan sayfalar size müşteri kazandıracaktır.

Müşteri memnuniyeti çok önemli olacaktır.

 • Deponuzu ve envanterinizi yönetmek de önemlidir. Stok bilgileriniz güncel olmalıdır.
 • Web siteniz güncel ve SEO uyumlu makaleler ile hazırlanmalıdır.
 • Ürünleriniz ile ilgili bilgileri paylaşmalı, kampanya ve fırsatlardan müşterilerinizi haberdar etmelisiniz.
 • Google Analytics yardımıyla web sitenizin ziyaretçi trafiğini belirleyebilir ve ziyaretçilerin hangi ürünlerle ilgilendiğini anlayabilirsiniz.

Bu yaklaşımla müşterilerinizin ilgisini çekmeyen ürünler için kampanyalar yürütebilir, satışlarını hızlandırmak için yeni yöntemler geliştirebilirsiniz.

e ticaret nasıl yapılır

E-ticaret, alışılagelmiş iş yapma yöntemlerinden birçok farklılığı bünyesinde barındırdığından bu alanda hizmet vermek isteyenlerin kapsamlı bir araştırma yapması ve günümüz teknolojisinin sunduğu fırsatları tam olarak anlaması gerekecektir. Teknoloji ve ilgili alanlardaki hızlı değişimler, bilgilerimizi sürekli olarak güncelleme ihtiyacına yol açmaktadır. İş hacmindeki artış sayesinde e-ticaret sektörü yeni bir gelişme kaynağı olacak.

İlgili Paylaşımlar