Domain Yenileme Nedir?

Domain yıllık yenileme nedir? Alan adı yenileme sırasında, (domain yenileme) yıllık yenileme için gerekli olan belirli bir tutarı ödeyerek seçtiğiniz alan adını kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bir alan adı kaydettirdiğinizde, genellikle yalnızca bir yıl sürer (ancak bazı alan adları isterseniz 10 yıla kadar süre sunar). Bu, satın aldığınız alan adının sahipliğini korumak istiyorsanız, alan adınızı her yıl yenilemeniz gerektiği anlamına gelir.

Satın aldığınız alan adı yani alan adı, satın alma tarihinden itibaren 1 yıl süreyle sizin adınıza tescil edilecektir. 1 (bir) yıl sonra alan adını yenilemeniz gerekmektedir. Bu işlemin bir diğer adı da domain uzantısıdır. Yıllık alan adı yenilemeleri her yıl dolara bağlı olarak değişmektedir. Satın alma tarihinden itibaren 1 yıl sonra, belirtilen zamanda alan adının yıllık yenileme ücretini ödeyerek alan adının süresini yenileyebilirsiniz. Alan adı her yıl yenilendiğinde yıllık ücreti ödeyerek alan adını kullanmaya devam edebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Göre 1 Yıl veya 10 Yıl Domain Sahipliği Uzatabilirsiniz.

 

Alan adı işlemlerinde en az 1 yıllık ödemeler yapılmaktadır.

Yıllık domain yenileme işlemi için sadece yenilenen domainin sahibi yetkilendirmesini yenileyebilir. Alan süresi dolmadan başkaları tarafından alınamaz. Alan adınızın yıllık yenileme süresini (genellikle 90 gün) yenilemezseniz kimse alan adınızı alamaz. 2 ay olan bu 90 gün cezalı olarak 60 gün içerisinde alan adınızı yenileyebilirsiniz.

Ceza Ücreti Normal Domain Yenileme Ücretinden Daha Yüksektir.

Bahsettiğimiz iki aylık sürenin sonunda siz dahil kimse ayın geri kalanında alan adını alamaz. Bu sürenin sonunda herkes satın alabilir. Bu nedenle alan adınızın yıllık yenileme süresine bağlı kalmalı ve zamanı geldiğinde yenileme yapmalısınız. Finansal olarak çok fazla ödemek zorunda kalmayacaksınız. Ve şirket imajınız bozulmamış olacak. Firmalar alan adı yenileme süreçlerine daha fazla dikkat etmelidir.

Domain Yenileme

Alan adının satın alınması veya alan adının yenilenmesi nasıl gerçekleşir?

Alan adının satın alınması veya alan adının yenilenmesi uluslararası düzeyde örgütlenmiş olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN tarafından belirlenen yöntemlere göre gerçekleştirilir. Bu yöntemler, yetkili bir kuruluş tarafından tanımlanmış, dünya çapında geçerli ve değiştirilemez kurallardır. Ancak, tüm alan adı uzantılarına bağlıdırlar.

Alan adı veya sahibi, alan adının yıllık yenileme süresinin sonunda tüm yönetim haklarını kaybeder. Süresi dolmuş alan adlarında yıllık yenileme yapılmadan kayıt güncelleme/değişiklikleri, DNS değişiklikleri ve benzeri işlemler veya düzeltmeler yapılamaz. Buna benzer bir durumla karşılaşmamak için alan adınızın yıllık yenileme süresini alan adının bitiş tarihinden sonra uzatmalısınız. 

Alan Adı Sahipliği ve Tüm Detayları İçin Renee Design Lab Sizin Yanınızda.

İlgili Paylaşımlar